Музеї села

Ясінянський історико-краєзнавчий музей    
      Недалеко від центру селища розташувалася двоповерхова дерев’яна споруда – краєзнавчий музей. На фасаді будинку – меморіальна дошка на честь засновника селища, легендарного чабана Данила Струка, який також звів у Ясіні першу дерев’яну церкву.
      Музей засновано в 1966 році. В липні 2010 року експонати виставлено в новому приміщенні.

      В музеї матеріали представлено в 4-х відділах:
  • побут гуцулів демонструється у вигляді інтер’єру старовинної гуцульської хати  XVIII-XIX століть;   •  господарський відділ присвячено знаряддям праці господарської діяльності гуцулів періоду XIX та початку XX століть;   • у відділі природи Карпат зібрано представників фауни, занесених до Червоної книги України;   • відділ народних промислів гуцулів відображено зразками вишивки, різьби, бондарства, ткацтва тощо.


     В музеї є також старовинні фотографії, які розповідають про історичне минуле селища та його людей.

     По музею проводяться екскурсії на українській і російській мовах, а по попередніх замовленнях на угорській і французькій.
      У краєзнавчому музеї можна побачити багато інших старовинних меблів, предметів побуту, знарядь праці, народного одягу та інструментів. Особливо привертають увагу старенькі дерев’яні ходулі для немовляти – з металевими коліщатками, відра-бербениці, у яких із полонини носили молоко, вурду та бринзу, старенькі чесалки для вовни, схожі на страшні предмети для катувань, саморобні снігоступи – з дерев’яного каркасу та намотаних дротиків, архаїчні жорна і веретена, пральні дошки, різноманітні ковші, бочки, січкарні, ступи…
      До речі, музей засновано не так давно, а  вже у червні 2015 року  на другому поверсі будівлі відкрилася ще й картинна галерея. Цьому передував пленер художників у Ясіні. Малювати довколишні гірські краєвиди з’їхалося багато майстрів образотворчого мистецтва, як із Закарпаття, так і з інших регіонів України.
Музей старовинних фотографій
         Сам селищний голова Ясіня Едуард Зелінський також має досвід у створенні музеїв. У готельному комплексі «Скіфське полювання» пан Едуард облаштував постійну виставку старовинних фото, деякі з них зроблені ще минулого та позаминулого століття. Світлини ілюструють найрізноманітніші грані життя Гуцульщини – народні звичаї, побут, ремесла, політичні події. На фото можна побачити, як колись творилася Гуцульська Республіка, як на Рахівщині проходили весілля, як працювали лісоруби та сплавляли Тисою дараби бокораші.

          Тут представлені унікальні фотокартки історичних постатей, пов’язаних із Ясіня: святого Алексія Кабалюка Карпаторуського, президента Гуцульської Республіки Степана Клочурака, радника Президента Волошина – Миколи Бандусяка, головного команданта Карпатської Січі Дмитра Климпуша та багатьох інших. Едуард Зелінський розповідає, що унікальні фото збирав по людях, окремі надало товариство «Просвіта», а ще більше ясінянці поприносили самі, дізнавшись про ідею створення та збереження такої колекції. Є в цьому фотомузеї і традиційний етнографічний куточок – із народними костюмами, вишивками, інструментами й предметами побуту.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар