Історичні пам’ятки села

 Пам’ятки архітектури:

Струківська (Вознесенська) церква, Ясіня


strukivska-voznesenska-cerkva-yasinya
     Струківська, або Вознесенська церква, знаходиться в селі Ясіня. Ця церква є головною визначною пам’яткою колишнього центру Гуцульщини.
Церква була зведена в 1824 році під Гаврилцем. Вона побудована в гуцульському стилі.       
     Струківська церква є головним скарбом для жителів селища, причому не тільки завдяки унікальності і красі споруди. З місцем, де майже два століття височіє храм, пов’язана історія про справжне чудо.
     Існує легенда, що Струківська церква побудована пастухом на ім’я Іван Струк – відповідно звідси вона і отримала назву. А приводом для її зведення послужило дивний порятунок його отари овець. Взимку, коли негода розігралася не на жарт, пастух не зміг рухатися далі з отарою овець, яку вів на ярмарок, і залишив її на цьому місці. Навесні Струк повернувся, щоб хоча б зібрати шерсть. І тоді він побачив диво – його вівці не просто вижили, а ще й приплід принесли. Ось тоді пастух і прийняв рішення заснувати тут церкву з селищем навколо неї. Тому Вознесенську церкву в селищі Ясіня називають на честь її легендарного засновника – Струківською.
      Храм споруджено у формі хреста, утвореного п’ятьма зрубами, і увінчаний шатровим куполом у формі восьмигранника – все згідно з канонами гуцульської архітектури культових будівель. Церква здається присадкуватою через три яруси, які, ніби придавлюють до землі один одного. Одна з перекладин має гравіювання у вигляді трьох хрестів і написи з датою споруди. Також на стінах є написи про жителів, які робили пожертви на утримання храму.
      Численні фотографи та етнографи увіковічнили церкву в десятках альбомів, ілюстрованих виданнях, поштівках та марках. Особлива любов чехів до естетики врешті виявилась в офіційному визнанні Струківської церкви пам’яткою архітектури Чехословацької республіки  після Першої світової війни. 21 червня 2013 р. церква увійшла до списку 8 українських храмів , які належать до спадщини ЮНЕСКО.


     Дзвінниця Вознесенської церкви за своїми архітектурними та художнми якостями теж посідає чільне місце серед найдосконаліших витворів закарпатської народної архітектури. Нижній чотиристінний зрубний ярус вище піддашшя переходить у восьмерик, котрий оптично ділиться на ри частини дашками. Восмисхилий шатровий верх увінчує главка з хрестом. Світло і тінь вимальовують вишукані форми, акцентують горизонтальні членування, окреслюють кожну деталь дзвінниці. Висота смерекової споруди - 11 метрів. Переповідають, що була перенесена до Вознесенської церкви у 1895 році від знищеної пожежею церкви в північній частині селища.


Оборонні елементи Лінії Арпада


     Лінія Арпада в районі селища Ясіня – один із відомих пам’ятних об’єктів, що залишилися з часів Другої світової війни. Його відвідують усі гості краю. Прогулюючись мальовничими гірськими схилами, тут можна побачити свідчення однієї з найтрагічніших подій світової історії.     
  
   Лінія Арпада була створена угорськими військами в 1943–1944 роках з метою захисту від Червоної армії. Загальна довжина всіх укріплень простягається на сотні кілометрів . У районі Ясіня знаходилися найбільш укріплені ділянки. Група об’єктів Лінії Арпада в селищі розташована на площі в кілька десятків кілометрів. На схилах гір тут і там можна побачити залишки протитанкових ровів і надовб – кам’яних перешкод , доти – довготривалі вогневі точки, одномісні міні-доти, невеликі бункери та притулки, окопи, фрагменти огорож і стовпів для колючого дроту та багато іншого. Всього в околицях Ясіня понад 50 скельних дотів і безліч інших об’єктів. 
     Дивлячись на чудові природні панорами, важко уявити, що колись тут панували не тиша і спокій, як зараз, а відбувалися битви, велися бої не на життя, а на смерть. Незважаючи на надійні укріплення, угорським військам не вдалося відстояти позиції: радянські збройні сили, застосувавши «суворовський маневр», обійшли укріплену лінію через Свидовецький хребет, унаслідок чого втратили більшу частину свого складу й відступили. Відтоді минуло багато років, але залишилися на землі пам’ятники, що, немов незагойні рани, нагадують про трагічні події.Костел св. Петра і Павла (1814 р.)
Покровська церква (1903 р.)
Єврейське кладовище ( XIX  ст.)Церква Різдва Богородиці (XX ст.)

Пам’ятки природи:

 Водоспад Труфанець, Ясіня

    Труфанец розташовується на південно-східному схилі хребта Свидовець, в двох кілометрах від високогірного українського гірськолижного курорту Драгобрат і в семи кілометрах від с. Кваси. Водоспад неможливо не помітити, проїжджаючи трасою Ясіня -Рахів.
     Він названий на честь правої однойменної притоки річки під назвою Чорна Тиса. Річка Труфанец, русло якої є джерелом водоспаду, бере початок з субальпійського пояса на висоті трохи більше ніж 1700 метрів над морем, біля підніжжя відомої гори Близнюки у Карпатах. Річка проробляє шлях в три кілометри і об’єднується з могутнім потоком річки Чорна Тиса. Водоспад Труфанець з крутими скельними масивами – це останній поріг, який може здолати водами річки до впадання в Тису.
     Труфанец є найвищим природним водоспадом в Закарпатті. Висота цього скельного масиву досягає 36-ти метрів. Водоспад утворює кілька каскадів, і це являє собою дивовижну, незвичайної краси природну картину. Труфанец викликає незвичайне враження, а ті, кому трапилося його побачити, частенько називають його найживописнішим водоспадом українських Карпат.
     Біля підніжжя водоспаду для найкращого огляду побудована дерев’яна альтанка, що нагадує лісовий казковий будиночок. Альтанка розташована в точці, з якої краса водоспаду Труфанец розкривається в повному обсязі. Дістатися до неї від дороги можна всього за хвилину по провідними вниз сходами.

 Пам’ятки скульптури:


Пам’ятник невідомому солдатові

Пушка ЗиС-3

Могили невідомих солдатів

Пам’ятник Степану Клочуряку (2011 р.)
Пам’ятник стела герою Радянського Союзу Расулу Ісетову

Пам’ятник Олексі Борканюку


Немає коментарів:

Дописати коментар